Počnúc druhým cvičením semestra musíte byť schopní odpovedať na nasledovné kontrolné otázky kedykoľvek počas cvičení, či odovzdávaní zadania. Jedná sa o úplné základné vedomosti akéhokoľvek programátora. Ak nebudete vedieť odpovedať, tak riskujete stratu 0,5 – 1 boda za otázku!
Čo je to bit?Bit (b) je základná a najmenšia dátová jednotka v počítači. Môže nadobúdať binárnu hodnotu 0 alebo 1.Čo je to bajt (byte)?Bajt (B) je jednotka digitálnej informácie. Pozostáva z ôsmich bitov.Koľko hodnôt vieme zakódovať do jedného bajtu?2 na ôsmu, čiže 256 hodnôt.Aký rozsah hodnôt (kladných vrátane nuly) vieme zakódovať do jedného bajtu?0 – 255.Čo je to kompilátor?Kompilátor je softvérový nástroj schopný preložiť zdrojový kód napísaný programátorom do strojového kódu vykonateľného počítačom.- Aký je rozdiel medzi jazykom symbolických inštrukcí, assemblerom a strojovým kódom?
* Jazyk symbolických inštrukcií je pre ľudí na čítanie vhodná forma strojového kódu.
* Strojový kód je v podstate takmer to isté čo jazyk symbolických inštrukcií. Procesor však vie pracovať len s jednotkami a nulami. Čiže každej inštrukcii je priradená konkrétna binárna postupnosť. Pre procesor 8086 zo 70-tych rokov 20. storočia inštrukcia CMP vyzerá napr. takto:
0x38 hexadecimálne, čiže 00111000 binárne
* Assembler je počítačový program na preklad z jazyka symbolických inštrukcií do strojového kódu. (Hovorovo sa však jazyku symbolických inštrukcií často hovorí assembler – “nakódil som to v assembleri…”) - Čo je to inštrukcia?
Inštrukcia je “základný prvok činnosti”, ktorú vykonáva procesor (napr. mov, cmp, add, sub). - Čo je to register?
Register je malá, veľmi rýchla pamäťová oblasť umiestnená vo vnútri procesora (napr. EAX, EBX, SP). Môže mať 8, 32, 64 bitov a pod. - Čo je to adresa?
Adresa je celé číslo ukazujúce na miesto v pamäti. Čiže keď Váš “noťas” má napr. 8 GB RAM-ky, tak adresa je číslo pomocou ktorého viete pristupovať (čítať/zapisovať) napr. k postupnosti jednotiek a núl uloženie na treťom GB. - Čo je to kódovanie (v zmysle – kódovanie znakov v počítači)?
https://sk.wikipedia.org/wiki/K%C3%B3dovanie_(informatika) - Aký je rozdiel medzi reťazcom a poľom?
- Čo je to MSDN? Na čo Vám to je v súvislosti so zadaniami druhého bloku?
MSDN (Microsoft Developer Network) je súbor zdrojov a informácií určených pre developerov pracujúcich na Microsoft platforme. Zjednodušene povedané – ak chcete programovať napr. špecificky pre operačný systém Windows, tak potrebujete vedieť ako používať knižnice, ktoré Vám umožnia tento operačný systém “prinútiť” urobiť, presne to, čo chcete. Pomocou Vašich znalostí programovania a dokumentácie na MSDN viete pre Váš Windows “nakódiť” hocičo. Často sa stretnete so skratkou API (Application Programming Interface). Ide o zbierku funkcií a tried (ale aj iných programov), ktoré určujú akým spôsobom sa majú funkcie knižníc volať zo zdrojového kódu programu. Čiže, ak niečo “chcete” od Windows-u, musíte poznať jeho API, aby ste vedeli, aké funkcie máte do Vášho “zdrojáku” dať. A o nich sa dočítate práve na MSDN.